Badanie prenatalne VERACITY

Badanie prenatalne nowej generacji
o wysokiej czułości i swoistości

Badanie prenatalne


Badanie prenatalne to test diagnostyczny, który powinna wykonać każda kobieta w ciąży, w celu wczesnego wykrycia ewentualnie występujących chorób lub wad rozwojowych płodu, nawet na długo przed porodem. Badania prenatalne dzieli się na:

 • Nieinwazyjne- polegają na analizie próbki krwi pobranej od matki. W przypadku badania VERACITY to jedyny materiał biologiczny, który niezbędny jest do wykonania tego badania.
 • Inwazyjne – materiał do badania pobierany jest bezpośrednio od płodu w przebiegu inwazyjnego zabiegu chirurgicznego, który wiąże się z ryzykiem komplikacji, w tym poronienia

Stosowanie zaawansowanych badań nieinwazyjnych, takich jak VERACITY czy VERAgene zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo, jednocześnie dostarczając dogłębnych informacji na temat stanu zdrowia dziecka, nawet na wczesnych etapach ciąży.

 

badanie prenatalne veracity czym jest

 

Jak działa VERACITY?


VERACITY to nieinwazyjne badanie prenatalne, które umożliwia jednoczesne badanie w kierunku wielu rodzajów chorób genetycznych – takich jak zaburzenia całkowitej liczby chromosomów (aneuploidie) oraz mikrodelecji, które odpowiedzialne są za występowanie chorób wrodzonych w mechanizmie nieprawidłowego usunięcia fragmentu materiału genetycznego płodu.

Wykonanie badania VERACITY polega tylko na pobraniu próbki krwi żylnej od matki – po konsultacji z lekarzem prowadzącym badanie to można wykonać więc zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w punkcie pobrań Synevo.

 

Badanie VERACITY pozwala na wczesne wykrycie następujących chorób:

badanie prenatalne veracity

 • Aneuploidie autosomalne:
  • Zespół Downa (Trisomia 21)
  • Zespół Edwardsa (Trisomia 18)
  • Zespół Pataua (Trisomia 13)
 • Aneupoilie chromosomów płciowych
  • Zespół Turnera (Monosomia X)
  • Trisomia chromosomu X
  • Zespół Klinefeltera (XXY)
  • Zespół Jacobsa (XYY)
  • Zespół XXYY
 • Mikrodelecje
  • Zespół DiGeorge’a (22q11.2)
  • Zespół delecji 1p36 (1p36)
  • Zespół Smith-Magenis (17p11.2)
  • Zespół Wolfa-Hirschhorna (4p16.3)

Opcjonalnie możliwe jest także określenie płci dziecka.

Schorzenia, które mogą zostać wykryte przez VERACITY często mają znaczący wpływ na pogorszoną jakość życia dziecka oraz charakteryzuje je ciężki przebieg, który może dawać różne objawy – np. wrodzone wady budowy ciała, zaburzenia funkcjonowania zmysłów (utrata wzroku, słuchu), niepełnosprawność umysłowa (połączona z opóźnieniem rozwoju), zaburzenia funkcjonowania układów organizmu i wiele innych.

Podczas trwania ciąży niektóre komórki płodu ulegają fizjologicznemu rozpadowi, a uwolnione w jego wyniku fragmenty DNA przenikają przez łożysko i krążą w krwiobiegu matki. Podczas badania VERACITY te wolne fragmenty DNA płodu izolowane są z krwi matki, a następnie poddawane są komputerowej analizie przy użyciu specjalistycznej aparatury oraz opatentowanej, przełomowej technologii bioinformatycznej najnowszej generacji.

Uzyskane w ten sposób wyniki są przesyłane do lekarza, który omawia je wraz z pacjentami.

 

 

 

Jakość
VERACITY

Zobacz, jaką czułością i swoistością charakteryzuje się badanie prenatalne VERACITY

VERACITY
a inne badania

Zobacz porównanie technologii nieinwazyjnych badań prenatalnych i podejmij świadomą decyzję

Gdzie wykonasz test VERACITY?

Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy możesz wykonać nieinwazyjne badanie prenatalne VERACITY

 

Warianty VERACITY


Badanie prenatalne VERACITY występuje w czterech wariantach, które różnią się zakresem analizy oraz ceną. Niezmienny pozostaje natomiast sposób pobrania materiału – zawsze jest to krew żylna matki.

Ciąże pojedyncze Ciąże bliźniacze
Veracity A Trisomie 13, 18, 21 Trisomie 13, 18, 21
Veracity B Trisomie 13, 18, 21, płeć Trisomie 13, 18, 21, oznaczenie chromosomu Y
Veracity C Trisomie 13, 18, 21, płeć, aneuploidie płci
Veracity D Trisomie 13, 18, 21, płeć, aneuploidie płci, mikrodelecje Trisomie 13, 18, 21, oznaczenie chromosomu Y, mikrodelecje

Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla przeprowadzenia badania VERACITY?


Nie

Nie, wykonanie testu VERACITY jest możliwe u kobiet w każdym wieku, gdyż badane ryzyko genetyczne nie jest zależne od wieku pacjentki.

Dlaczego warto wykonać badanie VERACITY


Ryzyko niektórych chorób genetycznych u dzieci (np. zespołu Downa czy też innych aneuploidii) rośnie wraz z wiekiem, w jakim matka zaszła w ciążę. Jednak choroby wywołane mikrodelecjami nie są związane z wiekiem matki, a ich obecność niemożliwa jest do wykrycia w badaniach USG czy też podstawowych badaniach prenatalnych wykonywanych z krwi. Badanie VERACITY umożliwia ocenę wystąpienia tych chorób, których skumulowane ryzyko wynosi ok. 1 na 100- oznacza to, że ok. 1 na 100 badanych dzieci będzie cierpiało na jedną z chorób, których wykrycie umożliwia test VERACITY. Odpowiednio wczesne wykonanie tego badania pozwala na precyzyjną ocenę stanu zdrowia dziecka i podjęcie świadomej decyzji opartej na faktach dotyczącej dalszego możliwego postępowania klinicznego.

Badanie VERACITY jest w 100% bezpieczne dla dziecka, ponieważ wymaga jedynie pobrania krwi od matki, co nie wiąże się ze wzrostem ryzyka komplikacji ciąży lub też poronienia, w przeciwieństwie do innych badań prenatalnych, takich jak np. amniopunkcja.

 

 

badanie prenatalne

 

Jakie schorzenia wykrywa VERACITY?

VERACITY umożliwia wykrywanie

 • trisomii 21, 18, 13
 • aneuplodii chromosomów płciowych
 • mikrodelecji - niewielkich ubytków w łańcuchu DNA

 

Jak wykonać badanie prenatalne VERACITY?


Wykonaj u lekarza

Należy zapytać swojego lekarza o możliwość przeprowadzenia testu VERACITY. Po pobraniu próbki krwi od pacjentki lekarz także pobierze materiał do badania od ojca.

Sprawdź listę
W punkcie pobrań Synevo

Kup badanie w sklepie internetowym i wykonaj je w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
Pamiętaj o skierowaniu!

Próbki zostaną poddane analizie w naszych laboratoriach, a wyniki badania zostaną przesłane lekarzowi w ciągu 7-9 dni roboczych.

 

 

 

 

Zamów badanie prenatalne VERACITY przez internet

 


Wybierz punkt pobrań, w którym chcesz wykonać badanie i zapłać.
Przy zakupie skorzystaj z rabatu 20% na badania podstawowe używając kodu rabatowego
VERA20

Poznaj badanie prenatalne VERAgene

 


Badanie prenatalne najnowszej generacji, które do możliwości VERACITY dodaje również analizę DNA ojca biologicznego. Dzięki temu możliwe jest dodatkowe wykrycie u płodu, już od 10. tygodnia ciąży 100 chorób monogenowych.